Montáž betonových plotů svépomocí - Montážní manuál
Postup jsme shrnuli do následujících kroků:
- Manipulace s betonovým plotem
- Vyměření terénu
- Výpočet potřebného materiálu
- Vytyčení trasy plotu
- Hloubení děr
- Osazení sloupků
- Natahování desek
1. Manipulace s betonovým plotem
Při manipulaci a převozu betonového plotu se držte pravidla, které je znázorněno na obrázku (níže), aby nedošlo k poškození samotného výrobku.
2. Vyměření terénu
Nejdříve se rozhodněte, odkud kam samotný plot povede. Při výběru je nutné zohlednit právní předpisy týkající se staveb. Prostřednictvím kolíků si vyznačte začátek i konec plotu. Jestliže se váš plot bude skládat z několika úseků, které na sebe navazují přibližně v pravém úhlu, tak si označte i tyto rohy. Pokud je vaším cílem situovat plot, aby byl do oblouku, tak si vyznačte body pro umístění jednotlivých průběžných sloupků. (viz 4. bod, Hloubení děr).
Pokud plot povede v rovině, tak si vyměřte vzdálenosti mezi jednotlivými kolíky a tyto vzdálenosti si poznamenejte. |
Pokud terén vašeho pozemku není v rovině, ale klesá nebo stoupá do svahu, tak je na něm nutné vyměřit převýšení, přes které plot povede. Na měření použijte hadicovou vodováhu. Pokud by bylo převýšení příliš veliké, nepravidelné, nebo pokud by délka plotu přesahovala délku vodováhy, tak rozdělte svah na menší úseky a ty vyměřte. |
3. Výpočet potřebného materiálu
Naměřené hodnoty nyní použijete pro vypočítání segmentů plotu. Každý segment obsahuje 1 sloupek a desky. Jestliže budou segmenty umístěny na rovině, tak jejich výpočet snadno provedete následujícím výpočtem:
Počet segmentů = Délka úseku/Osová vzdálenost
Pokud bude plot umístěn do svahu, tak k výpočtu délky úseku využijete Pythagorovu větu:
Číslo, které vám vyjde, zaokrouhlete směrem nahoru, abyste získali celé číslo, a vyjde vám počet segmentů. Potřebný materiál rovněž spočítáte jednoduchým způsobem:
Počet průběžných sloupků = Počet segmentů – 1
Počet betonových desek = Počet desek v segmentu x Počet segmentů
*U segmentů, které se neskládají jen z rovných desek, ale třeba i z rádiusových nebo soklových desek, provádějte výpočty pro jednotlivé desky zvlášť. Tento výpočet provádějte pro každý úsek plotu.
Poté je zapotřebí vypočítat počet koncových a rohových sloupků. Pro každé zakončení úseku počítejte s koncovým sloupkem a pro střetnutí dvou úseků zase se sloupkem rohovým. Z důvodu hmotnosti nenabízíme rohové sloupky pro ploty s výškou 2,5 metru. Proto namísto jednoho rohového sloupku počítejte se dvěma sloupky koncovými.
Dojde-li k tomu, že vám počet segmentů, které jste vynásobili osovou vzdáleností, vychází delší, než je plánovaná délka úseku plotu, tak desky seřízněte. K seříznutí na požadovanou délku použijte karbobrusku. Stejně tak jako desky je možné seříznout i samotné sloupky.
4. Vytyčení trasy plotu
Plot musí být v jedné linii, proto použijte lanko, které napnete podél každého úseku celého plotu. Dbejte na to, aby bylo lanko umístěno takový způsobem, aby se lícovalo s přední stranou plotu, tedy lépe řečeno s přední stranou sloupků. Stavíte-li plot půdorysně do oblouku, tak lanko nejspíše nebudete potřebovat vůbec.
5. Hloubení děr
U hladkých sloupků je osazení na osovou vzdálenost 2,05 m a u vzorovaných sloupků je to 2,07 m (viz 6. bod, Osazení sloupků). Hloubka, která se pro sloupek vyhloubí, se vždy rovná délce části sloupku, která je bez drážky. Tato délka se mění podle toho, jak vysoký plot máte:
- U sloupků pro plot o výšce 1,5 m je celkový přesah bez drážky 70 cm. Celková délka sloupku je tedy 220 cm. Je zde zapotřebí díra minimálně 70 cm.
- U 2 m sloupku je přesah bez drážky 75cm. Celková délka sloupku je 275 cm. Díra by měla mít alespoň 75cm.
- Sloupek pro 2,5 m plot má přesah bez drážky 90 cm. Celková délka je zde 340 cm. Díra by zde měla být minimálně 90 cm.
Ideální možností je udělat v díře pod sloupkem betonové lůžko. Znamená to ovšem, že byste měli mít díru pro sloupek ještě o pár centimetrů hlubší, než je přesah sloupku bez drážky. Následně se vám bude samotný sloupek lépe osazovat do správné úrovně, kterou jste si pro daný segment vypočetli. Tedy u rovného terénu nulový a u plotu do svahu odskočený.
Rozměry by měly být v průměru od 30 do 50 cm na šířku. Záleží zde na podloží, do kterého sloupek osazujete. Pro většinu podloží postačí průměr díry o velikosti 40 cm. Pokud máte podloží skalnaté, postačí vám jen kolem 30 cm a u kypré půdy, která je například po čerstvém navezení, raději ještě 5-10 centimetrů přidejte.
6. Osazení sloupků
S montáží plotu je nejlepší začít buď od konce, nebo od rohu. Začněte vyhloubením díry, do které naházíte malé množství betonu, aby vzniklo betonové lůžko, a do něj umístěte první sloupek. Dejte zde pozor především na tři věci:
- Hrana spodní drážky musí být na úrovni zvolené hladiny pro daný segment.
- Dejte pozor, aby byl sloupek z podélné i příčné strany správně narovnaný.
- Jedna strana sloupku musí být rovnoběžná s nataženým lankem
Sloupek následně zafixujte dalším betonem, aby se vám dále nehýbal. Tuto práci je ideální provádět alespoň ve dvou lidech, kdy jeden člověk sloupek drží a sleduje, jestli se sloupek neposouvá, zatímco druhý betonuje.
Vyhlubte další díru podle osové vzdálenosti, jak bylo zmíněno, tak 2,05 m pro hladké sloupky a, případně 2,07 m pro sloupky se vzorem, a umístěte do ní další sloupek. Ideálním postupem je zde, pokud si předpřipravíte dřevěné desky o délce 2,01 m (viz 7. bod, Natahování desek). Následně vám zůstane po každé straně cca 5 mm prostoru pro cementové lepidlo. Dřevěnou desku vložíte do drážky a z druhé strany na ní přiložíte další umístěný sloupek.
Proces můžete udělat i bez dřevěných prken, ale budete potřebovat dvoumetrovou vodováhu. Pečlivě vždy vodováhu překontrolujte, zda je spodní hrana drážky sloupků vodorovně. Pokud není, tak podejte beton tak, aby sloupek vystoupal trochu výše. Případně ho můžete zatlačit hlouběji, pokud ještě není dostatečně vytvrzený.
Stejným způsobem pokračujte po celé délce úseku. Pokud vám u posledního sloupku vyjde prostor pro segment užší, než 2 metry, tak použijte kratší vodováhu. Dále můžete také odříznout desku s přibližnou délkou, kterou vložíte do drážek a za pomoci vodováhy srovnáte sloupek do roviny.
Rychlejší variantou je, když namísto dřevěné desky vložíte do drážek celou betonovou desku, kterou zespoda vypodložíte a srovnáte do roviny a, kterou nejprve natřete cementovým lepidlem (viz 7. bod, Natahování desek).
7. Natahování desek
Po kompletním osazení sloupků přichází finální proces a tím je nasunutí betonových desek do sloupků. Nejjednodušší je to u rovného terénu, kde se jen desky nasunou do drážek, jedna po druhé. V každé drážce je určitá vůle a tak ji situujte vždy vzorem na kraj sloupku. Následně ji zafixujte lepidlem, to můžete udělat klidně až po nasunutí všech desek. Ze shora namažte desku cementovým lepidlem a nasuňte další desku.
Cementové lepidlo není nezbytně nutné použít, ale doporučujme ho zvolit, jelikož díky němu získá plot monolitickou pevnost a bude dokonale celistvý.
Ve svahu je kvůli odskoku nasouvání těžší, jelikož je drážka na každé straně v jiné výšce. Můžete si však pomoci jednoduchým způsobem a to tak, že do betonové desky vyříznete zub. Výšku zubu určíte jako podíl převýšení a počtu segmentů, které se v daném úseku nacházejí. Může to být ale i podle počtu odskoků, pokud neodskakuje každý segment, takže:
Výška zubu = Převýšení/Počet segmentů
Jelikož je deska, díky zubu, položená v drážce níže, tak zůstane drážka v horní části obnažená. Je proto vhodné jí vyplnit cementovým lepidlem. Výsledný vzhled bude nesrovnatelně estetičtější. S deskami nespěchejte a raději je nasouvejte pomalu. Nikdy nedělejte to, že byste je nechali z výšky spadnout po drážce dolů. Když jí spustíte pomalu, tak správně dosedne a nebude nijak poškozena. Když je plot zkompletovaný, tak ho můžete pomocí fasádní barvy natřít.